Czy fotowoltaika się opłaca? Sprawdź, czy warto kupić panele!

Czy fotowoltaika się opłaca? Poznaj wady i zalety rozwiązania

utworzone przez | 2 czerwca 2021 | Blog

Opłacalność fotowoltaiki

Fotowoltaika polega na strategii pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, na którą decyduje się coraz więcej przedsiębiorców i właścicieli domków jednorodzinnych. Jej zalety odczuwalne są przede wszystkim w perspektywie długofalowej. W niniejszym artykule opowiemy o tym nieco więcej.

 

Podstawowa zaleta fotowoltaiki

 

Podstawową korzyścią zakupu paneli fotowoltaicznych są ich względy inwestycyjne. Nie ulega wątpliwości, że montaż fotowoltaiki na dachu nieruchomości firmowej bądź prywatnej wiążę się z darmowym i bezawaryjnym źródłem energii elektrycznej przez cały rok. Fakt ten dodatkowo zyskuje na znaczeniu w obliczu corocznych wzrostów rachunków za prąd. Co więcej, istnieje możliwość magazynowania nadwyżek energii pozyskanych ze słońca w celu późniejszej jego sprzedaży dystrybutorowi.

 

Fotowoltaika dla domów jednorodzinnych – czy się opłaca?

 

Obecność fotowoltaiki na dachach domów prywatnych staje się standardem projektowania nowoczesnych nieruchomości mieszkalnych. Ma to związek między innymi z:

  • Większą dostępnością usług fotowoltaicznych na rynku. Co więcej, firmy specjalizujące się w technologii energii odnawialnej stale optymalizują jakość produkowanych paneli oraz skuteczność i bezawaryjność montowanych instalacji.
  • Szybkością zwrotu inwestycyjnego. Brak opłat za prąd w ciągu roku wpływa na stopniowy zwrot kosztów poniesionych przy instalacji paneli. Przyjmuje się, że ten okres trwa średnio 7 lat. Użytkowanie standardowych paneli fotowoltaicznych w gospodarstwie domowym trwa natomiast około 20-25 lat.
  • Spadkiem cen wytwarzania paneli fotowoltaicznych, przy jednoczesnym wzroście efektywności jego ogniw.
  • Możliwością otrzymania dotacji unijnych lub samorządowych na inwestycję prospołeczną.
  • Świadomością, że podstawowym założeniem instalacji fotowoltaiki jest nie tylko duża oszczędność finansowa, ale także pozytywny wpływ na środowisko. Co więcej, redukcja emisji dwutlenku węgla poprawia ponadto jakość powietrza, pozytywnie wpływając na zdrowie mieszkańców domu.
  • Łatwością obsługi, której dzisiejsze panele fotowoltaiczne wymagają jedynie w minimalnym stopniu.
  • Niemal całkowitym brakiem potrzeby konserwacji i serwisu baterii słonecznych. Co więcej, obecność śniegu, na powierzchni paneli nie obniża efektywności ich pracy.
  • Możliwością skorzystania z tak zwanej amortyzacji paneli fotowoltaicznych. Polega ona na otrzymaniu zniżki podatkowej z tytułu środka trwałego, jakim bez wątpienia jest instalacja fotowoltaiczna.
  • Wzrostem prestiżu oraz posesji lub przedsiębiorstwa.  

 

Czy w Polsce opłaca się mieć fotowoltaikę?

 

Warunki pogodowe w Polsce nie są aż tak sprzyjające dla działania instalacji fotowoltaicznych, jak w krajach południowych. Nie oznacza to jednak, że nie są wystarczające, by stanowić stabilne źródło energii elektrycznej gospodarstwa domowego przez cały rok. Fakt ten warunkuje aspekt związany z możliwością magazynowania nadwyżek energetycznych. Niewykorzystaną energię wyprodukowaną latem możesz odebrać z zewnętrznej sieci energetycznej w okresie zimowym. Sieć oddaje wówczas 80% magazynowanego prądu.

 

Systemy odnawialnych źródeł energii

 

Nie ulega wątpliwości, że dbałość o środowisko naturalne jest dzisiaj ważniejsza niż była kiedykolwiek do tej pory. Polityka zrównoważonego rozwoju w wielu Państwach w przyszłości może doprowadzić do sytuacji, w której fotowoltaika nie będzie jedynie dobrą wolą inwestorów, a ich koniecznością. Czerpanie energii ze źródeł odnawialnych jest nie tylko sposobem na redukcję procesów karbonizacyjnych środowiska, ale także na redukcję zużywania zasobów nieodnawialnych Ziemi.

 

Wady instalacji fotowoltaicznej

 

Z upływem czasu użytkowania paneli fotowoltaicznych ich wydajność spada. Szacuje się, że po kilkunastu latach jest ona równa 80% jej stanu wyjściowego. Fakt ten determinuje konieczność instalacji nieco większej instalacji fotowoltaicznej, niż wskazuje na to zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa.

Kolejnym czynnikiem ograniczającym działanie paneli fotowoltaicznych są warunki pogodowe. Przy dużym zachmurzeniu ich wydajność drastycznie spada, co w Polsce może stanowić niekiedy spory problem. Podobny wpływ mają różnego rodzaju zabrudzenia i kurz osiadający na panelach, który determinuje konieczność ich czyszczenia.

 

Pozostałe wady inwestycji w fotowoltaikę:

 

  • relatywnie wysoka cena,
  • uzależnienie od poziomu promieniowania słonecznego,
  • ograniczenie związane z regulacjami prawnymi,
  • konieczność kompleksowego czyszczenia instalacji fotowoltaicznej przynajmniej raz w roku,
  • niemożność lub nieopłacalność instalacji paneli na dachach skierowanych na północ.

 

Problemy pomiędzy siecią energetyczną a fotowoltaiką

 

  • Zbyt wysokie napięcie w fazie, z którą połączony jest inwerter paneli. Taki stan rzeczy może doprowadzić do ich niekontrolowanego wyłączania się i zatrzymania produkcji prądu elektrycznego. Taka sytuacja może mieć miejsce ze względu na niezbyt wysoki stan sieci przemysłowych w Polsce.
  • Błędy w naliczaniu energii dostarczanej do sieci. Zdarza się, że liczniki dostarczane przez firmy energetyczne obniżają nieco wielkość faktycznie wygenerowanego prądu przez sieć fotowoltaiczną. Aspekt ten wymaga więc sporej dozy ostrożności.

 

Jaką fotowoltaikę wybrać?

 

Mimo że liczba specjalistów z zakresu technologii fotowoltaiki wzrasta, to wciąż znalezienie właściwego usługodawcy w tym zakresie nie jest takie oczywiste. Źle wykonana usługa montażu lub nieodpowiednio dobrane komponenty instalacji mogą spowodować takie konsekwencje jak:

  • potrzeba częstych serwisów paneli,
  • niepełna wydajność pracy instalacji,
  • trwałe uszkodzenia instalacji,
  • zagrożenie wystąpienia pożaru,
  • niepoprawne naliczanie wygenerowanego prądu.

Dobry kontrahent w zakresie fotowoltaiki oferuje nie tylko doradztwo w kwestii wyboru właściwych paneli i rozwiązań, ale pomoże także pomoc w dopięciu formalności związanych z otrzymaniem dofinansowania na ich zakup. Renomowana firma fotowoltaiczna Stahler w dogodny sposób wytłumaczy Ci również krok po kroku proces instalacji fotowoltaiki w Twoim domu.

 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 

Czy warto inwestować w fotowoltaikę?

Tak. Wpływa na to niezliczona ilość korzyści związana z czerpaniem energii ze źródeł odnawialnych oraz szybkim zwrotem inwestycyjnym.

Ile mniej więcej kosztuje montaż paneli fotowoltaicznych na dachu domu jednorodzinnego?

Panel fotowoltaiczny o mocy 1 kWp kosztuje około 5-6 tysięcy złotych. Średnie zapotrzebowanie na energię gospodarstwa domowego wynosi natomiast od 2 do 4 kWp.

Czy fotowoltaika w 2021 się opłaca?

Opłacalność instalacji fotowoltaiki w 2021 jest wysoka. Co więcej, jej poziom będzie wzrastać w perspektywie lat następnych.

Zapoznaj się z naszą ofertą instalacji fotowoltaicznych dla domów i firm.

Zamów konsultacje ze specjalistą

Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji przez stahler.pl za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu Regulaminu serwisu i Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204)