Jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych dla domu? ⇒ Sprawdź!

Jaka moc fotowoltaiki będzie odpowiednia dla Twojego domu?

utworzone przez | 19 kwietnia 2021 | Blog

Moc fotowoltaiczna dla domu

Profesjonalny i właściwy montaż paneli fotowoltaicznych zawsze poprzedzony jest określeniem zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego. Warto pamiętać, że efektywna praca fotowoltaiki domowej nie powinna przewidywać ani nadmiaru, ani niedoboru energii elektrycznej. O tym, jak obliczyć optymalną moc instalacji fotowoltaicznej opowiemy w niniejszym artykule.

 

Optymalna moc instalacji fotowoltaicznej dla domu

 

Wielkość instalacji i paneli fotowoltaicznych uwarunkowana jest zapotrzebowaniem domu mieszkalnego na energię elektryczną. Najprostszym sposobem na określenie ilości potrzebnej energii nieruchomości jednorodzinnej jest rewizja rocznych rachunków za prąd od poprzedniego dystrybutora. W tym zakresie warto także przeanalizować swoje plany dotyczące wyposażenia miejsca zamieszkania. Duży wzrost urządzeń elektrycznych w domu może zwiększyć wartość zapotrzebowania energii wynikającą z rachunków lat ubiegłych.

 

Fotowoltaika dla domu – ile kW?

 

Dobierając moc prywatnych paneli fotowoltaicznych, pod uwagę należy wziąć także tak zwany system opustów przewidziany dla właścicieli fotowoltaiki domowej. Ustawa dotycząca Odnawialnych Źródeł Energii przewiduje, że z każdej 1 kWh zostanie zabrane od 20-30% energii, które trafi do energetyki w zamian za magazynowanie nadwyżek energetycznych. Wartości te mogą zostać natomiast odebrane podczas rocznego rozliczenia z energetyką. Po upływie tego czasu energia przepada, dlatego dobór odpowiedniej wielkości instalacji fotowoltaicznej nie powinien przewidywać większego zapotrzebowania energetycznego domostwa.

 

Optymalna moc instalacji fotowoltaicznej dla świeżo budowane domu

 

Dla domu budowanego od podstaw oraz pozbawionego doczesnych rachunków za prąd istotne jest właściwe oszacowanie jego przyszłego zapotrzebowania energetycznego. W tym celu potrzebne jest określenie dwóch następujących parametrów:

  • liczbę i rodzaj urządzeń, które znajdą się w domu,
  • liczbę domowników.

Jeśli po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej okaże się, że jej wielkość jest niewystarczająca, istnieje możliwość rozbudowania gotowej fotowoltaiki domowej z wykorzystaniem tak zwanych mikroinwerterów.

 

Zalety stosowania mikroinwerterów:

 

  • możliwość budowy skutecznej instalacji fotowoltaicznej o niewielkich rozmiarach,
  • możliwość elastycznej rozbudowy instalacji w późniejszym czasie,
  • dogodność w montażu instalacji fotowoltaicznej w nietypowych warunkach (np. kiedy dach pokrywa częściowe zacienienie),
  • zdolność oddzielnego monitorowania modułów instalacji.

 

Wyliczanie mocy instalacji paneli fotowoltaicznych

 

Tradycyjnej wielkości instalacja fotowoltaiczna dla domku jednorodzinnego o mocy 4 kWp będzie generowała rocznie około 4000 kWh. Taka ilość energii jest zazwyczaj w pełni wystarczająca dla 4-osobowej rodziny.

Warto jednak pamiętać, że panele fotowoltaiczne także podlegają procesowi eksploatacji. Po około 25 latach funkcjonowania ich wydajność wynosi 80% mocy wyjściowej. To w połączeniu z niepełnym zwrotem nadwyżek prądu z energetyki, sugeruje, że na każde wyprodukowane rocznie 1000 kWh, należy dobrać panel słoneczny o mocy 1,25 kWp, by zapobiec niedoborom energii w przyszłości.

 

Jak obliczyć zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego?

 

Sposobem na wyliczenie zapotrzebowania energetycznego domu jest pomnożenie kwoty rocznego rachunku za prąd przez 2 oraz podzielenie tego wyniku przez produkcję roczną prądu w kW. Cyfra 2 uwzględnia w tym przypadku sposób, w jaki energia z fotowoltaiki jest rozliczna przez zakład energetyczny. Jeśli energia elektryczna użytkowana jest przede wszystkim zimą, jako współczynnik należy przyjąć wartość 2,1.

Roczna produkcja prądu przez średniej wielkości gospodarstwo domowe wynosi około 900 kWh rocznie w przypadki instalacji fotowoltaicznych skierowanych na południe. Instalacje fotowoltaiczne skierowane na zachód lub wschód mają natomiast przynajmniej 20% mniejszą skuteczność generowania energii. W internecie znaleźć można ponadto darmowe kalkulatory do wyliczania mocy fotowoltaiki.

 

Jak usytuowanie domku jednorodzinnego wpływa na wielkość instalacji fotowoltaicznej?

 

Warunki architektoniczne nieruchomości są ważnym elementem podczas planowania montażu paneli fotowoltaicznych. Istotna jest strona, w którą mają być ułożone panele, średni poziom ich zacienienia oraz powierzchnia dachu, jaką mamy do dyspozycji. Kiedy panele mają być zwrócone na zachód bądź będą zacienione, należy zwiększyć wyliczoną wcześniej moc dla paneli fotowoltaicznych.

 

Nieodpowiednia moc instalacji fotowoltaicznej

 

Dobra analiza warunków i zapotrzebowania pozwoli na właściwe wybranie mocy paneli fotowoltaicznych w domu, dzięki której nie będziemy ponosić dodatkowych opłat za energię. Przy właściwym doborze mocy instalacji rachunki za prąd mogą wynosić jedynie kilkanaście złotych miesięcznie. Źle dobrana moc fotowoltaiki domowej może natomiast znacznie wydłużyć czas zwrotu inwestycji w nie włożony.

Jeśli zamontujemy instalację o zbyt małej mocy, wytworzona przez nią energia może nie pokryć zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego. Brakujące ilości prądu będą wówczas pobierane z sieci, co będzie skutkowało koniecznością zapłaty za niego. Może się natomiast zdarzyć także tak, że zamontowana instalacja okaże się zbyt duża i nie damy rady wykorzystać całej wyprodukowanej przez nią energii. Nadwyżki energetyczne mogą zostać zmagazynowane przez energetykę maksymalnie na rok czasu, by mogły zostać wykorzystane w późniejszym czasie. Warto jednak pamiętać, że istnieje także możliwość sprzedaży nadwyżek energii.

 

Firma Stahler – renomowany specjalista branży fotowoltaicznej na rynku

 

Właściwą inwestycję w domowe panele fotowoltaiczne zapewnić może skorzystanie z profesjonalnej pomocy specjalistów w tym zakresie. Oferuje ją między innymi firma Stahler. Zespół tworzących ją inżynierów nie tylko podpowie Ci, jaka moc paneli fotowoltaicznych będzie optymalna dla Twojego gospodarstwa domowego, ale także, na jaką wielkość inwestycji w tym zakresie powinieneś się przygotować. Co więcej, dedykowany opiekun przeprowadzi Cię przez wszystkie kroki związane z otrzymaniem dotacji na energię odnawialną w Twoim domu i udowodni, że założenie domowej instalacji fotowoltaicznej nie musi być ani kosztowna, ani skomplikowana. Skontaktuj się z nami już dziś, by otrzymać wstępną wycenę montażu fotowoltaiki na Twoim dachu.

 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 

Jakie są sposoby obliczania optymalnej mocy instalacji fotowoltaicznej dla domu?

W celu obliczenia optymalnej mocy paneli fotowoltaicznych można: skorzystać z pomocy specjalistów, użyć opracowanych wzorów oraz skorzystać z kalkulatorów dostępnych w internecie.

Jaki jest średni poziom zużycia energii dla przeciętnego domu jednorodzinnego?

Średnie zużycie energetyczne 4-osobowej rodziny waha się w granicach od 2700 do 3500 kWh. W wyjątkowych okolicznościach wartości te mogą być wyższe lub niższe.

Czy należy myć lub odśnieżać domowe panele fotowoltaiczne, by utrzymać ich stabilny poziom mocy?

Tego typu zabiegi w polskich warunkach nie są konieczne.

Zapoznaj się z naszą ofertą instalacji fotowoltaicznych dla domów i firm.

Zamów konsultacje ze specjalistą

Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji przez stahler.pl za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu Regulaminu serwisu i Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204)