Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna? ⇒ Aktualne ceny dla domu!

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

utworzone przez | 9 kwietnia 2021 | Blog

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna

Fotowoltaika jest promowana generowaniem oszczędności i darmowym źródłem prądu. Wymaga ona jednak inwestycji finansowej uzależnionej od ukształtowania terenu, powierzchni dachu i wielkości zapotrzebowania na energię. Warto wiedzieć, że warunków w tym zakresie jest więcej. O tym opowiemy w niniejszym artykule.

 

Co wpływa na koszt fotowoltaiki?

 

Ceny poszczególnych paneli fotowoltaicznych są zróżnicowane, o czym decyduje kilka znaczących czynników. Warto się z nimi zapoznać, ponieważ większa wiedza na temat fotowoltaiki domowej i cen z nią związanych pozwoli na podjęcie świadomej i zoptymalizowanej decyzji inwestycyjnej. W tym zakresie pomóc może także wybór właściwej firmy, której skuteczność wskazują dotychczas pomyślnie zrealizowane projekty fotowoltaiczne. Doskonałym przykładem jest firma fotowoltaiczna Stahler, której zespół ekspertów podzieli się profesjonalną wiedzą i doświadczeniem, by pomóc w sprawnej realizacji inwestycji.

 

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

 

Każda instalacja różni się między innymi rozmiarem, miejscem montażu oraz rodzajem użytych podzespołów. Nie bez znaczenia jest także przeznaczenie i charakterystyka samego budynku, na którym ma ona zostać zamontowana. Pytania o koszt fotowoltaiki najczęściej stawiają natomiast właściciele domów jednorodzinnych, dlatego warto się skupić na tym zagadnieniu. To, ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego, jest powiązane w dużym stopniu z wyborem modułów i podzespołów konkretnych marek oraz firmy monterskiej.

 

Ile energii potrzebuje dom jednorodzinny?

 

Koszt instalacji fotowoltaicznej składa się z zakupu wszystkich jej elementów, usługi montażowej oraz ewentualnego serwisu. Na samym początku pojawia się więc pytanie, z ilu modułów powinna się składać instalacja, aby była w stanie wygenerować odpowiednią ilość prądu. Najprościej na nie można odpowiedzieć, wyciągając średnią rachunków za prąd z całego roku od swojego poprzedniego dostawcy energii.

Produkcja energii naturalnej powinna przebiegać w sposób zoptymalizowany, czyli nie przewidywać zbytnich nadwyżek i niedoborów. Średnie roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną dla domu jednorodzinnego z czteroosobową rodziną wynosi około 3500-4500 kWh. Niektórzy wskazują jednak nieco większe wartości (4,5-5 kWp i 6 kWp), które występują szczególnie wtedy, gdy dom ogrzewany jest elektrycznie.

 

Fotowoltaika – cena i zapotrzebowanie na energię

 

Konkretne zapotrzebowanie na energię wyraża przede wszystkim kWp, czyli podstawowa jednostka wykorzystywana w fotowoltaice. Jednostka ta określa, ile energii elektrycznej jest w stanie wyprodukować określony panel fotowoltaiczny.

Dla przykładu dla wyprodukowania około 1000 kWh potrzebujemy 1 kWp. Jak już wiadomo, przeciętny dom jednorodzinny w skali rocznej potrzebuje minimum 2,5 razy tyle. Porównując raporty i uśrednione kwoty można wywnioskować, że koszt instalacji fotowoltaicznej oscyluje wokół 3 500 – 4 300 zł za 1 kWp. Średnia więc cena instalacji fotowoltaicznej dla takiego domu jednorodzinnego będzie równa około kilkunastu tysięcy złotych.

Pamiętać tutaj należy, że 1 panel od różnych producentów będzie się różnił wielkością i sprawnością, co przekłada się na cenę.

 

Cena instalacji fotowoltaicznej – z czego się składa?

 

Fotowoltaika składa się z konkretnych modułów, które tworzą mniejsze elementy. Wszystko ma swoją jakość i żywotność, co nie pozostaje bez wpływu na cenę. Poniższe podzespoły zostały uszeregowane od najdroższych po najtańsze:

  • panele fotowoltaiczne,
  • inwerter,
  • oprzyrządowanie,
  • konstrukcja nośna i przewody.

Do tego należy doliczyć koszt montażu instalacji fotowoltaicznej przez specjalistów, elektryki, czyli połączenia inwertera (lub kilku inwerterów) z panelami i sporządzenie dokumentacji. Warto podkreślić, że koszt samych paneli wynosi do 50% całej instalacji, a zależny jest głównie od marki, żywotności i gwarancji.

 

Jak nasłonecznienie i zacienienie wpływają na cenę fotowoltaiki?

 

W poszczególnych rejonach Polski nasłonecznienie się nieco różni, jednak ogólnie oceniane jest jako dobre. Na poziom nasłonecznienia wpływa charakterystyka bezpośredniej okolicy, czyli między innymi stopień zadrzewienia lub obecność wysokich budynków.

Ilość promieni słonecznych trafiających do powierzchni panela fotowoltaicznego jest związana także uwarunkowaniem architektonicznym dachu. Niekiedy panele nie mogą być umiejscowione od strony południowej, a do tego część światła blokuje komin. Jak to wszystko łączy się z kosztem instalacji fotowoltaicznej?

Jeśli warunki są średnio korzystne, nie trzeba rezygnować z paneli. Całość należy jednak wyposażyć w optymalizatory. Pomagają one bowiem zminimalizować straty spowodowane zacienieniem nawet o około 20-40%. Jak optymalizatory wpływają na cenę paneli? To zależy od ich liczby. Przy piętnastu średnia wysokość dodatkowej kwoty będzie wynosić do 4000 zł.

 

Jak nachylenie dachu wpływa na koszt fotowoltaiki?

 

Uwzględniając pozycję słońca na niebie w ciągu roku, najlepsze nachylenie dachu domu jednorodzinnego wynosi od 30 do 40 stopni. Jeśli jest ono większe lub mniejsze, konieczne są dodatkowe instalacje wsporcze. Są one najczęściej wykonywane z betonu i metali, a jednymi z najbardziej cenionych są te z aluminium ze względu na swoją niską korozyjność i wagę. Specjaliści jednak jasno wskazują, że w przypadku domów jednorodzinnych najbardziej opłacalne cenowo jest montowanie fotowoltaiki na dachach płaskich i skośnych (do 30-40 stopni) bez cienia.

 

Firma Stahler oferuje najwyższej jakości usługi na rynku

 

Rzetelna firma branży fotowoltaicznej zajmuje się nie tylko montażem i sprzedażą paneli słonecznych, ale także profesjonalnym doradztwem w tym zakresie. SolarFreeEnergy swoim klientom rekomenduje odpowiednie modele falowników i innych podzespołów, które pozostaną optymalne zarówno pod względem użytkowania, jak i budżetu inwestycyjnego. Co więcej, aby kontrahenci mogli zaoszczędzić jak najwięcej czasu i pieniędzy firma Stahler pomaga w wypełnianiu wniosków o dofinansowanie, które jest przyznawane z licznych programów rządowych i lokalnych.

 

Wybierając firmę SolarFreeEnergy można liczyć na:

 

  • Doradztwo na każdym etapie instalacji paneli fotowoltaicznych.
  • Możliwość rozłożenia ceny usługi na raty.
  • Maksymalnie uproszczone procedury oraz minimum formalności.
  • 30 lat gwarancji.

 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna dla domku jednorodzinnego?

Instalacja fotowoltaiczna dla przeciętnego domku jednorodzinnego wynosi mniej więcej kilkanaście tysięcy złotych. Kwestia ta dotyczy wielu zależnych, dlatego o wstępną wycenę warto poprosić usługodawcę fotowoltaiki.

Jaką powierzchnię zajmują panele fotowoltaiczne?

Dla standardowego domu jednorodzinnego powierzchnia instalacji fotowoltaicznej montowanej na dachu nie przekracza 30m2. Wielkość ta może być jednak mniejsza, w zależności od preferencji i zapotrzebowania klienta.

Na jakie panele fotowoltaiczne warto postawić?

Te o uśrednionej sprawności oscylującej wokół 20%, które są wykonane z krzemu monokrystalicznego. Znacznie tańsze są panele polimorficzne, jednak ich sprawność wynosi około 15%. Jeszcze mniejszą mają natomiast panele amorficzne, jednak to one najlepiej sprawdzają się w warunkach dużego zacienienia.

Zapoznaj się z naszą ofertą instalacji fotowoltaicznych dla domów i firm.

Zamów konsultacje ze specjalistą

Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji przez stahler.pl za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu Regulaminu serwisu i Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204)